| Nimeni12 a întrebat:

Eu am o sora din partea tatălui meu. Mama si cu tatăl meu ma au doar pe mine, după ce a murit tatăl meu, mama mi-a spus că i-a lasat ei mostenire. După moartea mamei are si sora din partea tatălui meu dreptul la casa? Ca sa stiu daca pun bani in casa sau nu pun.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sora respectiva are drept de mostenire, in aceeasi cota cu tine, dupa moartea tatalui si este necesar sa faceti procedura succesorala la un notar public.
Tatal vostru nu putea sa dispuna de intreaga mostenire prin testament, existand rezerva succesorala, egala cu jumatate din ce-ai fi mostenit legal. Daca i-a lasat intreaga mostenire surorii tale atunci poti obtine, pe cale amiabila sau prin proces civil, jumatate din ce-ai fi obtinut daca nu i-ar fi lasat ei totul.
Dupa moartea mamei sora ta nu are drept de mostenire dupa mama ta, nefiind fiica acesteia, asa ca o sa mostenesti tu toate bunurile proprietate a mamei.
O precizare: si mama ta are drept de mostenire dupa tatal tau, asa ca solicitati repede deschiderea procedurii succesorale.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca are parte si sora ta viterga in aceeasi masura in care ai si tu, imperuna cu mama ta.
Ioandelasal ti-a explicat mai sus, cum sta treaba legala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Violleta2022):

Numele meu de utilizator este Ioandelasal, nu ...delasat, desi nu mi-e rusine, chiar m-am nascut intr-un sat.
Si cotele sunt diferite fata de ce-ai spus tu, respectiv sotul supravietuitor mosteneste doar 1/4 din masa succesorala ramasa dupa decedat iar copiii, indiferent de numarul lor mostenesc restul de 3/4, rest care se imparte in mod egal copiilor mostenitori.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuze, de botez, a fost fara intentie greseala. Am rectificat happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Violleta2022):

Accept scuzele, cu observatia ca "s" este departe de "l" pe tastatura.

| doctorandus a răspuns:

Exista mostenitori rezervatari, care nu pot fi exclusi de la mostenire. Bine, asta daca se prind la timp sa faca succesiunea, ca daca o lasa ani de zile nefacuta nu mai conteaza.

| Bizon95 a răspuns:

Da
dpdv al tatalui ea e fata lui tot atat de mult cum esti si tu, deci are acelasi drept de mostenire ca si tine

iar in tara asta testamentele sunt aproape complet ignorate pentru ca sunt prea usor de atacat
ca ea sa nu fi putut mostenii ceva, ar fi trebuit sa faca un act de vanzare cumparare pe numele mamei

| Nimeni12 explică:

Multumesc!