| ALEXALEJANDRO57 a întrebat:

Buna ziua, as avea o intrebare, poate cineva sa-mi raspunda? Am un teren EXTRAVILAN de 10.000 m2 cu acte in regula si as dori sa- l transform in INTRAVILAN in conformitate cu legile in vigoare, insa as dori doar 5000 m2 sa transform INTRAVILAN restul sa ramina asa cum e, EXTRAVILAN. Se poate? Daca da, conform carei legi, decret sau hotarare de guvern, minister etc? Multumesc pentru amabilitate si rabdare, astept raspuns.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate transfera un teren extravilan in intravilan dar numai daca acest teren se margineste cu hotarul intravilanului si transferul este aprobat de Consiliul local al unitatii administrativ-teritoriale (comuna, oras, municipiu).
Detalii vezi si aici:
https://www.casesigradini.ro/......nstructiei

| ALEXALEJANDRO57 explică:

Multumesc pentru raspuns insa raspunsul nu e complet....insa as dori doar 5000 m2 sa transform INTRAVILAN restul sa ramina asa cum e, EXTRAVILAN. Se poate? daca da conform carei legi, decret sau hotarare de guvern, minister etc? Multumesc pentru amabilitate si rabdare, astept raspuns.

| ALEXALEJANDRO57 explică:

Multumesc pentru raspuns insa raspunsul nu e complet....eu as dori doar 5000 m2 sa transform INTRAVILAN restul sa ramina asa cum e, EXTRAVILAN. Se poate? daca da conform carei legi, decret sau hotarare de guvern, minister etc? Multumesc pentru amabilitate si rabdare, astept raspuns.