| andrei28743 a întrebat:

aș avea o speța dacă ma puteți ajuta careva:Eu vreau sa imi fac o firma și apelez la un avocat care imi zice ca in 4zile am firma (lasă mesaj pe watup)firma o primesc după 5saptamani, tot el semnează in locul meu o de-aia de împuternicire și contractul de comodat (pentru sediu social al firmei ).Se vede clar ca nu am semnat eu, după aceea eu ii cer sa imi pună un cod Caen pentru proiectare pentru clădiri (când alegeam codurile pentru firma)și zice ca nu se poate pune asta(întreb pe cineva de la ONRC și zice ca se poate pune da ma costa )la final după 5saptamani imi da firma și ii plătesc,, serviciile oferite "nu imi da nici bon fiscal.Pot sa îl dau in tribunal pentru asta?(la Registrul Comerțului sunt actele depuse de el /se vede clar ca semnăturile NU imi aparțin si se pot cere de la arhiva /m-a ținut o luna si a zis ca face in 4zile firma. Am mesaje /a zis ca nu se poate pune codul Caen, am și asta in mesaj și ca imi da actele intr-o săptămâna pe watup. După toată batjocura asta am șansa sa câștig in tribunal? Am mesajele plus semnăturile false (se vede din avion ca nu sunt ale mele )Ajutor va rog!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui rezulta ca esti destul de naiv. Macar ai incheiat un contract cu avocatul sau totul a fost verbal?
Si nu aveai nevoie de avocat pentru infiintarea firmei, o puteai face singur.
Completarea obiectului de activitate al firmei o poti face si dupa infiintare, printr-un act aditional pe care il inscrii la Registrul Comertului.
Si ce vrei sa castigi in judecata, nu este foarte clar.

| andrei28743 explică (pentru Ioandelasal):

Bani dati pentru serviciile domnului,, avocat,, + despagubiri.

| andrei28743 explică (pentru Ioandelasal):

Nu exista nici un contract intre mine si el(nici nu a zis de asa ceva), sau daca exista nu e semnat de mine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru andrei28743):

Spui ca ti-a infiintat firma, deci ti-a facut serviciul, asa ca nu cred ca ai vreo sansa sa obtii ceva daca il dai in judecata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru andrei28743):

Daca nu exista contract este si mai greu sa obtii ceva.