| RodicaPlopeanu a întrebat:

Bună ziua! Aș dori dacă se poate o lămurire: vreau sa iau un teren în concesiune de la primărie în vederea construirii unei case.
Întrebarea ar fi: după o anumită perioadă se poate cumpăra acest teren și după cât timp?
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu nu exista in legislatie o asemenea prevedere, asa ca poti solicita cumpararea oricand, cu conditia ca terenul sa fie in domeniul privat al UAT (unitate administrativ-teritoriala, respectiv comuna, oras, municipiu).
S-ar putea sa fie prevazut ceva pe plan local, respectiv o hotarare a Consiliului local al UAT, asa ca va trebui sa te interesezi la primarie.

| RodicaPlopeanu explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos pentru răspuns.