| Catalinabaiburi a întrebat:

as dori sa adresez o intrebare in legatura cu o situatie in care ma aflu.
Am lucrat o perioada de timp cu contract de colaborare, iar una din clauzele contractului era retinerea a 25% din salariu sub forma unor garantii de executie a lucrarilor, urmand ca aceasta sa se restituie in momentul incasarii banilor pentru lucrare. Problema este ca nu am mai primit nici un ban pentru acesta garantie si nici nu mai lucrez in firma respectiva.
As vrea totusi sa-mi atentionez fostul angajator sa-mi restituie drepturile banesti.
Va multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune o cerere scrisa in acest sens si daca nu-ti restituie suma retinuta il poti da in judecata.

| mihay88 a răspuns:

Pai daca in contractul cu respectivul angajator este mentionat ca ai dreptul la acei bani cel mai bun lucru pe care il poti face este sa il atentionezi pe acel angajator, si sa ii si arati clauza respectiva. Acum nu stiu in ce fel ai plecat tu de acolo, de la acel angajator...nu stiu daca clauza are efect retroactiv si iti poti incasa banii chiar si dupa ce pleci...asta numai in contractul respectiv scrie probabil. E posibil ca in momentul in care ai plecat clauza sa fi devenit nula sau e posibil sa fie valabila in continuare. Citeste din scoarta in scoarta contractul si vezi ce scrie acolo si daca e dreptul tau nu renunta la el ca nu ai de ce happy. Multa bafta happy