Întrebare recomandată | matrix100 a întrebat:

O persoana se angajeaza la o firma cu contract de colaborare. Exista un salariu minim care poate sa-l ia. Daca da care este acesta? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La contractul de colaborare nu exista salariu, deoarece nu este contract individual de munca ci un contract civil.
Obiectul contractului si contravaloarea activitatii prestate o stabilesc cele doua parti, prin negociere, nu exista prevazuta o suma minima.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In cazul contractelor de colaborare contributia partilor si impartirea veniturilor, se face prin negociere directa intre parti.Nu exista limita prevazuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contractele de colaborare pot fi si pe 2-4-6-8 ore. In functie de cate ori i se trece in contract, se calculeaza din salariul minim pe economie.
Pana la urma totul depinde cat negociaza la angajare, nu cat este obligat angajatorul sa declare.
Vindeti-va pielea cat mai scump si daca e ceva care nu va place si banuiti ca este ilegal, mergeti la ITM ( Inspectoratul Teritorial de Munca ) si intrebati acolo. Este deasurpa la pasajul Marasesti pentru. Bucuresti.

| razboinicu2016 a răspuns:

Asta trebuie sa hotarasca persoana respectiva si cu angajatorul, deoarece este contract de colaborare(civil)