| Agnes_Hegyi_1966 a întrebat:

As dori sa aflu dacă un copil cu handicap major, are drepturi de mostenire la partajul de dupa divort
. Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Partajul dupa divort nu este egal cu mostenirea. Mostenirea se deschide doar dupa decesul unui parinte si copilul, indiferent ca este cu handicap, are acelasi drept la mostenire ca orice copil al decedatului si are drept la mostenire dupa oricare parinte.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici un copil nu are drepturi in partajul dupa un divort. NU se pune problema unei mosteniri, mostenirea se face abia dupa decesul proprietarului. In partaj, voi participa cei doi soti daca sunt vii. Daca unul este mort, nu se va face partaj ci succesiune, caz in care copilul ca avea drept de mostenire

| alexandramaria78 a răspuns:

Buna! Prietena mea a avut un caz asemanator si a apelat la www.avocatscarlat.ro Poti apela cu incredere la ei.