| sweetgirl_8376 a întrebat:

As dori sa intreb care ( si daca este ) continutul exact al unei legi intrate in vigoare de curand, in care se specifica faptul ca pe un teren care are o deschidere mai mica de aproximativ 5, 5-6, 5 m ( nu stiu exact distanta exacta, as fi curios sa aflu si asta ) nu se mai poate construi absolut nimic. Mentionez ca posed un teren de 280 mp, deschidere 5, 5 m, cu case aproape cazute care incep de la poarta. Doresc sa daram aceste constructii si sa construiesc o noua casa cat mai in spate. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, actul normativ care reglementeaza autorizarea constructiilor este L.50/1991 si care nu contine o asemenea prevedere. In schimb s-ar putea sa fie ceva pe plan local, vreo prevedere in regulamentul de urbanism al consiliului local. Vezi la primarie daca au asemenea prevederi. Numai bine!