| Popa_Madalina_1978 a întrebat:

Buna ziua, as dori sa construiesc o casa de vacanța intr-o zona de munte. Sunt construcții la o distanța de 700 m, dar semnal la telefon și internet nu exista ceea ce ma împiedica sa încep construcția. Semnalul la telefon este la 1 km distanța. Cum as putea sa aduc la teren măcar semnalul?

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu operatorul de telefonie?

| Popa_Madalina_1978 explică (pentru cristimihailov):

Încă nu am luat legătura cu nimeni pentru ca nu știu de unde sa încep. Locația este in alt județ și încă nu mi-a permis timpul.

| cristimihailov a răspuns (pentru Popa_Madalina_1978):

Pai suni la clienti si te indruma ei de fapt unde sa suni.

| Yuoia a răspuns:

Tu nu poti face nimic. Doar furnizorul de internet si telefonie poate rezolva situatia.

| UserRo10 a răspuns:

O varianta costisitoare este sa montezi 2 antene intre tine si cel mai apropriat vecin in linie dreapta si sa transmiti semnal PtP (point to point). Ideal este sa nu exista multe intenferente intre voi.
Cei de la Ubiquiti au asemenea echipamente in gama, dar exista si alti producatori