| mariaadriana a întrebat:

as dori sa stiu conditiile unei pensii alimentare pe un contract de munca romanesc cu detasare in Germania. Va multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia alimentara pentru un minor este de pana la 1/4 din venitul lunar net al celui obligat la pensie, suma exacta o stabileste instanta de judecata.

| AgathaRo a răspuns:

Nu stiu exact dar cred ca se da un procent din venit. Dar avand in vedere sistemul cum reduci taxele la stat. Angajezi o persoana lucreaza in stainanate, iar salariul minim pe economie il treci adica circa 720 parca. Tu in mod normal faci cu mult peste acei bani. Sporurile poate sa fie si pana la 100 euro pe zi.