| Alyna_6570 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu parcarea pe sens opus. De exemplu, am trecut peste line discontinua si am parcat pe sensul opus de mers, fara ca sa incurc circulatia. Mentionez ca am parcat in fata casei. Problema este ca am fost vazuta de un politist care a vrut sa imi dea amenda, dar am scapat doar cu 2 puncte de penalizare. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| NAMOLOS a răspuns:

In relatarea ta spui ca ai parcat pe "sens opus",daca ai parcat pe carosabil nu e bine, dar daca ai parcat pe acostament in fata casei tale e totul OK,cat priveste calcarea liniei continui, daca nu ai semnalizat corespunzator schimbarea directiei de mers pe cealalta banda(adica pe sens opus) sa dai de inteles ca vrei sa virezi la stanga, e tot infractiune, in procesul verbal scrie si articolul la care esti penalizata

| Alyna_6570 explică (pentru NAMOLOS):

Multumesc mult pentru raspuns...

| NAMOLOS a răspuns (pentru Alyna_6570):

Me too, take care u

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legal,politistul a procedat corect si a fost indulgent cu tine.Se interpreteaza ca si cind ai fi mers pe contrasens. Puteai sa intorci undeva si apoi sa parchezi in mod normal.Numai bine.