| BarbutaGabi a întrebat:

Buna ziua, as vrea sa inchiriez un spatiu comercial pentru o spalatorie auto, as dori sa fac contractul pe 3 ani de zile, proprietarul a acceptat dar nu e o persoana de incredere, ar putea legal sa inchida contractul inainte de incheierea celor 3 ani? Nu as vrea sa investesc in aparatura si dupa 6 luni de exemplu sa fiu dat afara, daca stie cineva, mi-ar fi de mare folos, multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus se aplica, in special, regulile stabilite de Codul civil pentru locatiune.
Se poate rezilia legal contractul de catre proprietar (locator), dar numai in anumite cazuri, de ex. daca chiriasul schimba destinatia stabilita prin contract sau ar vinde spatiul respectiv.
Chiar si in asemenea cazuri rezilierea se poate face numai printr-o hotarare judecatoreasca, in urma unui proces civil, daca chiriasul se opune la reziliere.

| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata sa nu faci intelegeri pe incredere ca sigur te parlesti.
Se incheie contract legal pe 3 ani, semnat la notar.
Ai putea pune conditii legale in Contract, ca de propietarul doreste sa rezilieze contractul inainte de 3 ani trebuie sa-ti plateasca o anumita suma, ca sa poti sa nu ramai in pierdere cu echipamentul investit.

| UserRo10 a răspuns:

Contractul semnat arata ca ambele parti sunt de acord. Acolo poti stabilii clauze