| deeaaaa a întrebat:

As vrea sa stiu si eu care sunt pasii care trebuie urmati ca sa poti face o procura, prin care iti dai acordul, ca parinte, ca al tau copil poate calatori cu avionul, acesta fiind minor.Ca sa ma exprim mai lejer...sunt in Italia...si as vrea sa-i fac o procura fiicei mele, care este in Romania, sa poata veni la mine in vacanta.Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca un copil minor sa poata calatori in strainatate este necesar ca ambii parinti - impreuna ori separat - sa dea o declaratie autentificata de un notar public ori de reprezentantele diplomatice ale Romaniei din strainatate, prin care isi dau acordul ca acesta sa plece in strainatate si indica un insotitor major, ambii acelasi insotitor. Succes si numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti divortata si ti-a fost incredintat copilul atunci numai tu trebuie sa dai declaratia respectiva. Este bine ca in declaratie sa fie mentionat acest fapt.

| cornculapte a răspuns:

In primul rand, trebuie ca si tatal sau sa semneze acea procura, pentru ca acordul trebuie sa vina din ambele parti (mama si tata), iar fiica ta trebuie sa fie insotita de un adult, careia ii veti semna - atat tu cat si sotul tau - o imputernicire din care sa reiasa ca sunteti de acord ca aceasta persoana sa va scoata fiica din tara.

| deeaaaa explică:

Sunt divortata si hotararea judecatoreasca este definitiva si irevocabila.Mai trebuie acord si de la fostul sot? nu mai stiu nimic de el de cativa ani.