| gringogogo a întrebat:

Buna ziua!
Care sunt demersurile pentru a anula in mod tacit, fara sa fie nici o suparare, o actiune in instanta? Se poate trimite cererea prin posta? Trebuie platita o taxa de timbru?
Am o actiune in Instanta depusa de avocat pentru incetarea obligarii la tratament impusa de articolul 109 cod penal. Din cauza acestei actiuni am fost nevoit sa merg la legistul care la procesul precedent m-a trimis in art. 110 si am mai mers la inca un specialist. De data aceasta legistul m-a trimis la balamuc sa fac analize.
Din cauza acestor demersuri s-ar putea sa scap de 109 dar sa ajung sa ma oblige rudele prin avocati sa ajung sub tutela si intr-un ospiciu de tipul "azilelor groazei".
Daca imi retrag actiunea raman in 109, dar fata de firmele unor oameni de nimic care tin oamenii cu forta ca sa le ia proprietatile si sa-i sminteasca ca sa se musamalizeze, inchisoarea in legea 110 e apa de ploaie.
Si fata de inchisoarea in legea 110, inchisoarea de oameni normali e mult mai ok. Macar acolo nu e nimeni care sa creada ca-ti face un bine sa te scoata nebun, sa ajungi sa te sminteasca, sa ajungi vietas pe acolo mai mult degeaba sub pretextul ca te scapa de inchisoare.
Sau sa se puna stapan pe treburile si averile tale sub pretextul ca esti nebun si sa te mai si sminteasca ca sa nu faca inchisoare.
Am picat in cel mai prost aranjament, m-am programat sa-mi vad dosarul si n-am ajuns la timp, m-am mai facut si de ras ca si cum as fi asa cum m-au jignit in actele medicale.
Se poate anula tot fara sa fie vreo suparare? Cand ma stiu "bazat" pe o treaba pot sa deschid din nou actiunea in instanta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de anulare ci de renuntare la judecata.
Si nu trebuie sa platesti nici o taxa pentru aceasta.
Anularea o poate face doar instanta de judecata, de ex. daca nu platesti taxa judiciara de timbru, desi ti s-a cerut expres aceasta.
Problema este ca daca renunti va trebui sa efectuezi in continuare ce s-a dispus de catre instanta si, daca nu respecti, se poate lua masura internarii, prevazuta de art.110.

| gringogogo explică:

In afara de a nu plati taxa de timbru (care presupun ca e doar cativa lei si e deja platita, +ca deja au trecut cateva termene si din aceasta cauza s-au aranjat treburile cat de prost posibi), care e procedura pentru a opri judecata? Avantajul e ca eu sunt petent in acest proces si il pot anula.
Si daca merg inainte cu procesul ce demersuri pot sa fac ca sa aflu daca se vrea punerea mea sub interdictie si instituirea tutelei si sa nu dau ocazia nimanui prin prisma faptului ca nu sunt un handicapat si pot eu sa rezolv ce e nevoie? Recent stiu ca s-a abrogat si legea prin care persoanele cu un anumit istoric medical erau obligate sa fie puse sub tutela.

| Ioandelasal a răspuns (pentru gringogogo):

Depui o cerere de renuntare la judecata.
Daca nu te descurci apeleaza la un avocat, poti apela la cel care ti-a redactat cererea.