| mrGri a întrebat:

Se poate anula o actiune in Instanta?
Daca am proces deschis de mine dar pierd mai mult din cauza a ce mi se cere sa fac pentru instrumentarea cazului si deja au trecut mai multe termene, pot sa imi retrag actiunea in Instanta?
Daca fac acest lucru ramane sa platesc cheltuieli de judecata?
Daca ma pot retrage si o fac pot sa deschid procesul alta data?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O actiune se poate anula, daca exista motive de anulare, de ex. esti reclamant si n-ai platit taxa judiciara de timbru.
Cu totul altceva este renuntarea la judecata, inseamna ca reclamantul renunta la judecarea procesului.
Se poate intenta un nou proces, dar numai in daca nu a intervenit prescriptia extinctiva, respectiv perioada in care ai dreptul sa intentezi actiunea respectiva. De regula termenul de prescriptie este de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, dar sunt si alte termene, mai lungi sau mai scurte. De asemenea in unele cazuri dreptul la actiune este imprescriptibil.
Conform Codului civil, citez:
 "ART. 2.517. Termenul general de 3 ani
  Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.
  ART. 2.518. Termenul de prescripţie de 10 ani. Cazuri
  Se prescrie în termen de 10 ani dreptul la acţiune privitor la:
  1. drepturile reale care nu sunt declarate prin lege imprescriptibile ori nu sunt supuse altui termen de prescripţie;
  2. repararea prejudiciului moral sau material cauzat unei persoane prin tortură ori acte de barbarie sau, după caz, a celui cauzat prin violenţă ori agresiuni sexuale comise contra unui minor sau asupra unei persoane aflate în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa;
  3. repararea prejudiciului adus mediului înconjurător.
  ART. 2.519. Termenul de prescripţie de 2 ani
  (1) Dreptul la acţiune întemeiat pe un raport de asigurare sau reasigurare se prescrie în termen de 2 ani.
  (2) De asemenea, se prescrie în termen de 2 ani dreptul la acţiune privitor la plata remuneraţiei cuvenite intermediarilor pentru serviciile prestate în baza contractului de intermediere.
  ART. 2.520. Termenul de prescripţie de un an. Cazuri
  (1) Se prescrie în termen de un an dreptul la acţiune în cazul:
  1. profesioniştilor din alimentaţia publică sau hotelierilor, pentru serviciile pe care le prestează;
  2. profesorilor, institutorilor, maeştrilor şi artiştilor, pentru lecţiile date cu ora, cu ziua sau cu luna;
  3. medicilor, moaşelor, asistentelor şi farmaciştilor, pentru vizite, operaţii sau medicamente;
  4. vânzătorilor cu amănuntul, pentru plata mărfurilor vândute şi a furniturilor livrate;
  5. meşteşugarilor şi artizanilor, pentru plata muncii lor;
  6. avocaţilor, împotriva clienţilor, pentru plata onorariilor şi cheltuielilor. Termenul de prescripţie se va calcula din ziua rămânerii definitive a hotărârii sau din aceea a împăcării părţilor ori a revocării mandatului. În cazul afacerilor neterminate, termenul de prescripţie este de 3 ani de la data ultimei prestaţii efectuate;
  7. notarilor publici şi executorilor judecătoreşti, în ceea ce priveşte plata sumelor ce le sunt datorate pentru actele funcţiei lor. Termenul prescripţiei se va socoti din ziua în care aceste sume au devenit exigibile;
  8. inginerilor, arhitecţilor, geodezilor, contabililor şi altor liber-profesionişti, pentru plata sumelor ce li se cuvin. Termenul prescripţiei se va socoti din ziua când s-a terminat lucrarea.
  (2) În toate cazurile, continuarea lecţiilor, serviciilor, furniturilor, actelor sau lucrărilor nu întrerupe prescripţia pentru sumele scadente.
  ART. 2.521. Termenul de prescripţie de un an. Alte cazuri
  (1) Se prescrie prin împlinirea unui termen de un an şi dreptul la acţiune privitor la restituirea sumelor încasate din vânzarea biletelor pentru un spectacol care nu a mai avut loc.
  (2) De asemenea, dacă prin lege nu se dispune altfel, se prescrie prin împlinirea unui termen de un an şi dreptul la acţiunea izvorâtă dintr-un contract de transport de bunuri terestru, aerian sau pe apă, îndreptată împotriva transportatorului.
  (3) În cazul prevăzut la alin. (2), termenul de prescripţie este de 3 ani, atunci când contractul de transport a fost încheiat spre a fi executat succesiv sau, după caz, combinat, cu acelaşi mijloc de transport sau cu mijloace de transport diferite."

| Sure14 a răspuns:

Poti renunta la judecata sau la drept. Inteleg ca vrei sa renunti la judecata cauzei. Din cele spuse de tine, a trecut de primul termen. Deci, pentru a putea renunta, e nevoie de acordul expres sau tacit al paratului.
De asemenea, paratul poate sa solicite instantei obligarea ta la plata cheltuielilor de judecata.
Pentru detalii, ai art 406 di 407 din codul de procedura civila(actualizat).