| George1204 a întrebat:

Buna ziua! Care varianta este mai buna ca sa fim amandoi proprietari? Inca nu suntem casatoriti. Sa imi faca contract de donatie? Dar am inteles ca pe perioada casatoriei poate fi revocabila. Adica eu inteleg din asta ca imi poate retrage acest drept fara acordul meu. Sau la casatorie sa schimbam regimul matrimonial in cel al comunitatii conventionale? SI sa trecem casa in bunurile comune? Dar aici nu este inclus si vreo viitoare mostenire nu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu important pentru un raspuns corect: cum a dobandit proprietatea prietena ta, respectiv prin cumparare, mostenire, donatie, etc.
Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| George1204 explică (pentru Ioandelasal):

Prin cumparare, eu nu am fost decis atunci! Si am dori sa fie pe numele amandurora din moment ce amandoi investim bani in acest bun.

| suntserios a răspuns (pentru George1204):

Avand in vedere ca este un apartament ipotecat de catre banca in primul si primul rand doar banca hotaraste daca mai accepta un proprietar sau nu cat exista ipoteca. Si doar banca va poate spune ce modalitate ar accepta, daca accepta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru George1204):

Banuiesc ca nici nu figurezi drept coplatitor in contractul de credit si doar ii dai o parte din suma ratei lunare, probabil jumatate din aceasta.
Vad doar o singura solutie legala, cu care sa fie de acord si banca creditoare, respectiv sa intri in contractul de credit drept coplatitor si apoi prietena sa-ti doneze sau sa-ti vanda jumatate din casa.
Donatia va fi cu sarcini, respectivi sa achiti lunar partea ta din rata, astfel ca nu va putea fi revocata de prietena decat pentru neexecutarea sarcinii de plata.
Problema privind mostenirea nu este de actualitate, aceasta intervine doar la decesul unuia dintre voi si numai pentru partea sa din casa. Daca sunteti casatoriti la data decesului atunci sotul supravietuitor mosteneste o parte din casa, partea sa depinzand de cine sunt ceilalti mostenitori.

| Negroo a răspuns:

Varianta cea mai buna este sa ai incredere in nevasta si sa-i lasi casa pe numele ei daca este bunul ei dinainte de casatorie. Sau iti faci planuri ca vei divorta si ii vei lua 1/2 proprietate daca intrebi de mosteniri? Astea sunt bunuri proprii protejate de lege. Nu intra la partaj.

| George1204 explică (pentru Negroo):

Amandoi participam cu bani inclusiv la rata casei! Nu vrea nimeni sa fure pe nimeni! Este moral sa fim amandoi si in acte nu? Amandoi participam la plati.