| AskLex a întrebat:

Bună ziua comunitate TPU! Aş vrea să vă întreb ceva în legătură cu un prieten.Acum este într-o alta ţară, şi a avut ceva probleme cu legea. Dacă iese condiţionat şi îî este permis să vină în ţară există posibilitatea să nu aibă voie să iasă din judeţ, adică să fie "arestat la domiciliu"? Dacă nu care ar putea fi consecinţele sau interdicţiile? Aştept raspunsuri.O zi bună!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista asemenea posibilitate. Exista insa posibilitatea sa aiba interdictie de a mai intra, o anumita perioada, in tara respectiva, daca este prevazuta aceasta in hotararea de liberare conditionata.

| alessia5158 a răspuns:

Toate restrictiile si impunerile unei eliberari conditionate sunt valabile numai in tara in care a fost condamnat.