| Alexandru0007 a întrebat:

Cum pot afla numele unei persoane, doar dupa adresa de domiciliu? Ma pot deplasa pana acolo dar nu stiu cum sa fac sa aflu cum se numeste persoana. Ceva idei? Si eventualele riscuri, sa zic asa, legale ori de alta natura.
Multumesc!

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă o cunoști din vedere, o abordezi politicos si o întrebi personal. Normal ar fi să-i spui și motivul, dacă ești un om corect si nu ai nimic de ascuns.
Dacă are plăcerea îți spune, dacă nu, nu! In caz contrar, degeaba ii afli numele, dacă prezenta ta, pentru ea, nu valoreaza nimic.

| WhiteLife a răspuns:

Daca locuieste la bloc si este interfon, poti citi de acolo numele locatarilor si asa nici nu trebuie sa intrii in scara.

| floresdemayo a răspuns (pentru WhiteLife):

Ma gandesc ca nu stie nici cum o cheama, si nici la ce apartament stă. De aici, problema lui.

PS, Alexutule, numai vecinii iti mai raman ultima solutie. Să-i intrebi. Dacă ești atat de timid si nu ai curajul să o intrebi in față...

| RKBlue a răspuns:

Daca locuieste la bloc:
1)Te uiti pe usa(daca scrie numele)
2)blocul s-ar putea sa aiba avizier
3)daca gasesti facturile pe o masa, la baza scarilor, sau in fata usii, poti vedea numele in functie de apartament.
4)bati la usa unui vecin si intrebi cine sta la acel apartament
(daca intreaba de ce, poti spune ca ai venit sa vezi apartamentul, caci era pus intr-un anunt imobiliar, dar nu e nimeni acasa)
5)tot sa intrebi vecinii, dar cu alte minciuni. Unii vecini s-ar putea sa iti raspunda fara sa te intrebe nimic.
Nu stiu daca e legal sau nu, dar atata timp cat nu vrei sa omori sau sa furi, nu cred ca e ceva oribil rolling on the floor

| alex495 a răspuns:

Daca locuieste la bloc te uiti in avizierul de la parter cu toti locatarii. Daca locuieste la casa poti intreba la primarie sau intreaba la cel mai apropiat magazin, vanzatorii stiu tot?

| Alexandru0007 explică (pentru alex495):

La bloc.

| Alexandru0007 explică (pentru alex495):

Poate nu e avizier. alta metoda?