| CarmenCostache a întrebat:

Buna ziua!
As vrea sa stiu, va rog, cum pot afla adresa de domiciliu a unei persoane din Bucuresti, daca am numele si prenumele.
Multumesc frumos!

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta pe internet si poate o gasesti.

| CarmenCostache explică (pentru Ioandelasal):

Buna! Sunt femeie, deci nu este vorba de vreo idila. Este vorba despre adresa unui prieten care are niste probleme, respectiv depresie. A avut niste tentative in trecut si nu as vrea sa recidiveze. Nu mi raspunde la tel si la mesaje, dar stiu ca le citeste. Sta la tatal lui si de asta vreau sa ma duc la el acasa. Am incercat pe internet sa aflu cum pot gasi o adresa, dar nu am reusit. Am citit c-ar exista un soft...dar nu il stiu...

| MarianWLF a răspuns:

Sunt informatii confidentiale, le detine politia in baza de date dar nu primesti acces la ele.

| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil asa ceva, fiindca nu exista informatie personala online, datele persoanele ale oamenilor fiind protejate legal.
Cauta prin prieteni comuni si intreba-i pe ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti afla asta decat daca contactezi persoana.

| dullcat a răspuns:

Cine este aceasta persoana?

| carevaescu a răspuns:

Nu ar trebui sa poti afla.
Nici nu ar trebui sa incerci, ii incalci drepturile.
Intreab-o

| CarmenCostache explică (pentru carevaescu):

Buna! Sunt femeie, deci nu este vorba de vreo idila. Este vorba despre adresa unui prieten care are niste probleme, respectiv depresie. A avut niste tentative in trecut si nu as vrea sa recidiveze. Nu mi raspunde la tel si la mesaje, dar stiu ca le citeste. Sta la tatal lui si de asta vreau sa ma duc la el acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Standt a răspuns:

Nu poti. Nu poti asa cum descrii tu totul aici.
Presupun ca are o locuinta a lui si stii unde, daca iti este prieten.
Tatal sau are grija de el. Dar daca ai indoieli, anunta politia ca este risc de recidiva. Si da-le adresa lui si numele complet. Ei vor sti sa-l gaseasca chiar si la tata.
Argumentul cu "sunt femeie, nu e vorba de idila", nu tine atata timp cat el e barbat.
Anunta politia.

| CarmenCostache explică (pentru Standt):

Este un prieten din adolescenta, iar eu am trecut de mult de acea perioda. S-a intors acum ceva timp in tara, pentru ca a decedat mama lui; asa a luat legatura cu mine dupa multi ani. Ulterior, tatal lui a fost internat cu probleme de sanatate, nu stiu inca daca a iesit si are 83 ani, ma indoiesc ca ar putea avea grija de fiu; fiul are grija de el. Doar ca fiul e depresiv si se inchide in el, nu mai comunica cu nimeni. "Argumentul cu "sunt femeie, nu e vorba de idila", nu tine atata timp cat el e barbat". Nu este argument, este o realitate si am adus in discutie doar din cauza faptului ca la intrebarea mea mi s-a raspuns ca si cand as cauta o persoana de sex feminin, eu sugerandu-se ca as fi de sex masculin. Nu sunt o pustoaica, chiar sunt ingrijorata si am vrut sa ma duc la el la usa, avand in vedere ca nu raspunde pe nicio cale. Desigur ca m-am gandit la politie; dar cum procedura cu siguranta nu e simpla si nici nu am convingerea ca as afla de el cu adevarat, in afara comunicarii probabile: "e bine, doamna! ni s-a spus ca nu vrea sa discute cu nimeni". Iarasi, daca tatal a fost externat, nu-mi doresc sa-l alarmez, cu lucruri de care nu e la cunostinta despre fiu. In ultima instanta, asta voi face, ma voi duce la politie. Credeam ca exista o alta metoda mai rapida si mai sigura, sa pot ajunge eu personal la el acasa. Multumesc pentru info!

| carevaescu a răspuns (pentru CarmenCostache):

Iti inteleg dilema. Dar trebuie sa respectam cu totii regulile si legile societatii in care traim. Sa presupunem ca te cheamă Carmen Costache...ar fi naspa sa putem afla unde stai si sa-ti facem vizite acasă.
Sigur poti gasi o alternativă. Dacă era proetenul tau, probabil cunosti alti apropiati pe care ii poti intreba ce face si cum se simte

| CarmenCostache explică (pentru carevaescu):

Nu trebuie sa presupui, chiar ma cheama Carmen Costache. Iar conditionalul "daca" nu se aplica, este intr-adevar un prieten vechi. Dar dupa cum spuneam, a rupt legatura cu toata lumea, in momentul in care a plecat din Romania, acum cativa ani. Daca n-ar fi fost o persoana atat de introverta si atipica, nu as fi cautat niciodata raspunsuri pe un forum; in general ma bazez pe ceea ce stiu si ceea ce pot sa fac. Le-am cam epuizat, in cazul lui. Am o teama in privinta unei anumite actiuni trecute ale lui si nu as vrea sa reincerce. Si vreau sa fiu sigura ca am facut tot ce am putut sa-l impiedic si/sau ajut. Nu sunt sigura ca o sa aiba efect, dar daca nu gasesc o alta varianta, o sa ajung la politie, in ultima instanta. Sau sper sa raspunda la insistentele mele si sa aflu ce se-ntampla cu el. Multumesc inca o data!

| CarmenCostache explică:

Chiar daca nu mi-au fost prea mult de ajutor, multumesc tuturor pentru raspunsuri, sugestii, indicatii! Mi-ati spus tot ceea ce deja stiam si/sau intentionam sa fac, dar apreciez oricum intentia voastra. Nu prea stiu cum functioneaza aici, este prima data cand adresez o intrebare pe un forum; nu stiu daca raspunsurile pe care le-am dat unei persoane se pot vedea de toti cei care interactioneaza. Spun asta, intrucat printre raspunsurile punctate, s-ar regasi si raspunsul la intrebarile pe care mi le-ati adresat, cu totii, pe parcurs. Acest prieten al meu, pana la urma a dat un semn, in urma insistentelor mele. Dar nu este bine si daca nu intelege sa se trateze de depresie, am indoieli ca va fi bine in continuare. Cu forta cu siguranta nu pot! Incerc sa mai discut cu el, sa mearga la cineva de specialitate, cu conditia sa-mi raspunda si de acum inainte la apeluri. Sper sa reusesc! Multumesc si Sarbatori frumoase si numai bine tuturor!