| Adysh196 a întrebat:

Cum se pedepseste furtul de identitate pentru! Va dau exemplul concret. O persoana a fost in coma alcoolica a folosit identitatea mea si la ora 7:00 era politia la mie la usa, nu eram acas si am fost anuntat, deci cum se pedepseste si ce este de facut? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu raspunde penal daca are 13 ani, minorii pana la 14 ani nu raspund penal si nici contraventional, asa ca nu poate fi pedepsit. Parintii pot raspunde numai daca li se atrage raspunderea delictuala, conform Codului civil, pentru lipsa de supraveghere si daca sunt gasiti vinovati, in urma unui proces civil.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este furt de identitate ci fals privind identitatea, conform Codului penal, citez:
"ART.293.Prezentarea sub o identitate falsă ori atribuirea unei asemenea identităţi altei persoane, pentru a induce sau a menţine în eroare un organ sau o instituţie de stat sau o altă unitate dintre cele la care se referă art. 145, in vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani."

| Adysh196 explică (pentru Ioandelasal):

Si cum raspunde in fata legii daca are 13 ani? sau cum raspund parintii?

| Adysh196 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adysh196):

Nu raspunde penal daca are 13 ani, minorii pana la 14 ani nu raspund penal si nici contraventional, asa ca nu poate fi pedepsit. Parintii pot raspunde numai daca li se atrage raspunderea delictuala, conform Codului civil, pentru lipsa de supraveghere si daca sunt gasiti vinovati, in urma unui proces civil.

| AUDIQ a răspuns:

Eu cred ca o cerere la sectorul de politie ar rezolva ceva, dar depinde cum se va manifesta persoana respectiva, ce argmente va folosi pentru a se autoapara.

| Adysh196 explică (pentru AUDIQ):

Nu stiu daca raspunde in fata legii are 14 ani eu am 17 s-a folosit de numele meu pentru a nu avea probleme si mi s-a spus cand am sunat ca "sunt in Romania nu in filme, o zi buna " un raspuns care m-a lasat fara cuvinde

| Adysh196 explică (pentru Adysh196):

Inca nu are 14 scuze