| Mariusssj a întrebat:

Cand avem 15 ani am intrat in coma alcoolica si prietenii mei au sunat la politie dupa care m-au dus la spital... acum am 18 ani si vreau sa dau de carnetul auto, este posibil sa am dosar penal/cazier pentru ce am facut la 15 ani (vreau sa precizez ca nu am fost chemat la sectie si nu am mai avut probleme niciodata cu politia)? Intrebarea mea este daca poti sa ai dosar penal ca minor daca ai intrat in coma alcoolica pe strada.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Coma alcoolica nu este infractiune, asa ca n-ai avut cum sa ai dosar penal si nici cazier judiciar.
Asa fiind poti sa obtii permisul de conducere, daca esti apt fizic si psihologic, urmezi o scoala de conducere si reusesti la examinare.

| Mariusssj explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns! Dar mai am 2 intrebari daca ti se face dosar penal te cheama la politie sau dai declaratie? Cum este procedura?

| suntserios a răspuns (pentru Mariusssj):

Daca aveai dosar penal stiai.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariusssj):

Esti chemat la politie sau procuror (in functie de infractiune) si ti se comunica deschiderea urmaririi penale, dai declaratie (dar numai daca vrei), se asculta martori si se administreaza si alte probe (daca exista) iar la terminarea urmaririi penale procurorul iti prezinta rechizitoriul, daca te trimite in judecata.

| Mariusssj explică (pentru Ioandelasal):

Oo perfect! Multumesc pentru ajutor.

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Doar ca te-ai imbatat nu e nici o infractiune oarecare, nu conteaza varsta, in nici un fel, dar, daca esti minor, parintii sunt cei care ar putea capata dosar penal, pentru neglijenta cel putin