| AnielAn a întrebat:

Bună ziua! Daca am fost înselata de catre o firma ( Servicii de pompe funebre), cu o factura care nu corespunde cu ceea ce am platit eu, deoarece calculand costul fiecărui serviciu, imi da o suma mai mica decat cea pe care am plătit-o, însa eu nu mi-am dat seama decat dupa cateva ore de la emiterea facturii de lucrul acesta. Mai pe scurt, am dat un avans, însă la emiterea facturii mi s-a pus la plata și avansul, desi eu îl platisem deja, cumva eu am platit de 2 ori ceva ce eu am platit in avans deja. Am fost la cei de la firma, dar cel care mi-a emis factura, care este și patronul firmei, nu a recunoscut ca a procedat asa, iar factura arata ceea ce zice el. Practic nu mai pot dovedi nicaieri ca am achitat avansul respectiv. Totusi insa, se mai poate face ceva in acest sens, nu neaparat pentru a mi recupera banii, ci pentru a-i arăta legii ce face, ca sa nu mai pățească si alți oameni ca mine.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu ai solicitat chitanta pentru avansul platit? Firma era obligata sa-ti dea chitanta pentru acea suma, este si greseala ta daca n-ai solicitat chitanta.
Daca nu poti dovedi ca ai platit avansul nu prea are rost sa-l reclami la protectia consumatorului si ANAF, ori sa-l dai in judecata, nu vei castiga.
Daca poti dovedi atunci il poti reclama si daca nu reusesti cu reclamatia il poti da in judecata.

| Simpatic a răspuns:

Pe langa cei de la ANAF, nu ar strica sa vorbiti si cu cei de la politia economica pentru a va da o indrumuare in speta de mai sus!

| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca nu ai cerut chitanta cand ai dat avansul, asa-i?
Atunci este doar pierderea ta, fiindca nu poti dovedi nicaieri ca ai platit si ai fost inselat, nici macar nu-i poti face reclamatie.
Nu poti face nimic, ca sa le arati si altora ce ai patit tu, fiindca asta este stiut deja, doar ca tu ai ignorat, chiar legea spune ca trebuie sa ceri chitanta la fiecare ban pe care-l dai pentru orice cumperi, servicii sau chiar imprumut, ca sa ai dovada legala.

Asta este, pe viitor ceri chitanta la absolut tot ce platesti, fiindca in viata asta sunt destui ticalosi care profita de om, sa-l jecmaneasca, fara mila.

| Dragobeta a răspuns:

"Practic nu mai pot dovedi nicaieri ca am achitat avansul respectiv. "
De ce? Nu ai chitanta?
Daca are camere de supraveghere (si sunt sigura ca are), ameninta-l ca vei chema politia sa verifice inregistrarile si sa vada ca i-ai dat avansul.