| Fr3You a întrebat:

Buna ziua,

Daca am semnat o oferta financiara pentru un job in format electronic, fara sa semnez vreun alt document, pot sa mai refuz angajarea la respectiva firma?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat nu ai incheiat contractul individual de munca NU esti angajat, asa ca poti sa nu il mai inchei si sa anunti firma ca te-ai razgandit.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai lucrat efectiv nici o zi, atunci poti renunta fara nici o problema (primele 3 zile lucratoare fiind considerate de proba, implicit).
Daca ai lucrat mai mult de 3 zile, atunci va trebui sa lucrezi inca cel putin 2 saptamani (de preaviz, conform clauzelor contractuale).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Wr3nch a răspuns:

Poti sa iti dai demisia, dar o sa fi considerat neserios. Daca nu voiai sa lucrezi pentru ei de ce ai semnat contractul? Stii macar ce clauze ai in el?