| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Am împlinit vârsta de 18ani anul acesta în luna mai și sunt la liceu, intru clasa a 10-A. Și vreau să știu dacă mai pot lua alocația.

Deci în luna mai anul acesta am fost la secretariatul școlii și am depus o cerere pentru alocație și mi s-a spus că în septembrie tot anul acesta sa depun alt dosar pentru alocație.
Și întrebarea mea este în felul următor, eu o sa iau din urmă alocația dacă am băgat dosarul în luna mai și până în septembrie la următorul dosar? Ar trebui să iau pe 4luni din urmă. Sau se ia doar cât timp merg la liceu? Rog să răspundă doar cei care știu.
Dau fundă și vă Mulțumesc pentru timpul acordat!

O zi bună!

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Salutare!
Eu am 22 de ani acum și o să-ți răspund cum am făcut eu, acum 4 ani. Sper să nu se fi schimbat vreo ceva între timp.
Vârsta de 18 ani am împlinit-o în luna martie 2019, când am eram în clasa a 11-a. Cam după o săptămână sau două după ce am împlinit 18 ani, adică tot în martie 2019, am fost la secretariatul liceului de am depus o cerere împreună cu o copie după buletin, pentru alocație. Iar cam după vreo 2 săptămâni de la depunerea cererii, a și început să îmi vină alocația. În septembrie 2019 (când am intrat în clasa a 12-a), am fost iar la secretariatul liceului de am depus acceași cerere împreună cu o copie după buletin. Cam după 3 săptămâni de la depunerea cererii, mi-a venit alocația pe 3 luni (adică pentru cele 2 luni din vacanța de vară plus septembrie).
Acum sper să nu greșesc prea mult. Cum am zis și mai sus, au trecut 4 ani de atunci și nu mai țin minte așa de bine.

| anonim_4396 explică (pentru SynapseNinja):

Salut! Exact așa am făcut și eu și mi s-a spus ca in septembrie adică anul acesta sa fac alta cerere.
Dar fisa nu am avut timp sa o completez... Dacă am dus-o înapoi la secretariat și mi s-a zis că o completează ei este în regulă?

Mulțumesc!

| SynapseNinja a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut!
Da, trebuie să faci cerere la fiecare început de an școlar. Că dacă se întâmplă se te lași de școală, să nu plătească statul aiurea banii. Mă rog... ei își permit să-și plătească salariile și pensiile speciale nesimțite, dar asta e altă discuție.
Atât timp cât cererea e completată și semnată cum trebuie și apoi este depusă, eu zic că este în regulă. Acum nu le știu exact regulile lor.