| Mihai123211 a întrebat:

daca fac poza la unii care nu poarta masca in autobuz si ma duc la politie ei pot lua masuri sau trebuie sa fie agentul in acel moment sa constate el?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ai alte treburi decat sa faci poze unor inconstienti.

| sierra1 a răspuns:

Ești organ constatator autorizat? du-te

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa ai aparat foto video omologat.

| JicaContra a răspuns:

NU, in primul rand militia din rrrrominica nu isi misca sezuta lor mare si GRASA decat daca ai dovezi, ori filmarea trebuie facuta cu un aparat omologat ca sa constituie dovada

insa urmatorul rand e si mai rau: ne-purtarea mastii in autobuz NU e infractiune penala, asa ca, NU se poate emite mandat pentru respectiva persoana

iar ultima e cea mai de rahat: doar dupa fata NU se poate identifica o persoana, ar trebui sa avem un sistem de identificare faciala, SI ca respectiva persoana sa aiba antecedente penale, altfel NU ai cu ce sa compari fata, pentru ca nu e in system, si o sa treaca multa, multa apa pe Dambovita pana cand pozele din buletin vor putea fi folosite pentru asta, si o tona de scandaluri la CCR, astia nu au reusit nici macar sa forteze identificarea persoanei care foloseste o cartela pre-platita (si care pot fi folosite de teroristi/infractori fara sa poata fi ascultate)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing) sa ii si aresteze

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Dacă tot te-apuci, fă dosarul complet :
1- Verifici dacă acele persoane suferă de afecțiuni ce interzic purtarea măștii.
2- Verifici dacă anumiți factori contraindică purtarea măștii : căldură/umiditate ridicată, stare de rău sau oboseală accentuată, iritații/eczeme sau răni cauzate de purtarea măștii în mod excesiv sau în condiții improprii.
3. Verifici dacă transportatorul respectă regulile impuse în pandemii: dezinfectant, distanțare între călători, aerisirea constantă a vehiculului, etc
Nu-i așa că habar nu ai de aceste aspecte, deși au trecut doi ani deja?

| ioan452 a răspuns:

Genul asta de oameni care se
bagă singuri in treaba am evitat mereu.

| Cdolo a răspuns:

În România legia e clara dor când este un agent de politie "constatator".