| LyonSoulz a întrebat:

Buna ziua!
Dau la Academia de politie si din cate am inteles trebuie ca parintii mei sa-si faca cazierul judiciar inclusiv eu, tata este in Italia, cum poate el sa faca cazierul acolo pentru ce am eu nevoie, este vreo modalitate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa solicite cazierul judiciar, chiar fiind in strainatate, conform L.290/2004, rep. in 2009, citez:
"ART.29.(1) Persoanele fizice care se află în străinătate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României.
  (2) În cazul cererilor depuse în condiţiile prevăzute la alin. (1), certificatul de cazier judiciar se eliberează în cel mult 30 de zile de la data solicitării."

| LyonSoulz explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de informatie.
dar cazierul pe care il face acolo in Italia, poate sa il trimita in tara pentru a-l depune eu la dosarul de inscriere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LyonSoulz):

Bineinteles ca poate sa-l trimita, prin posta, curier rapid sau prin alta persoana.

4 răspunsuri:
| EmAkuma a răspuns:

Este de ajuns sa faca si unu' singur (parinte). Fratele meu este la academie si nu-mi amintesc sa fi facut ambii parinti, dar totusi o sa ii intreb. Acum te-ai decis sa dai la academie? laughing.

| LyonSoulz explică (pentru EmAkuma):

Nu, de anul trecut m-am decis, doar ca acum ma interesez de documentele necesare pentru inscriere.