| anonim_4396 a întrebat:

de curand m-am angajat la Mega Image, dar nu imi prea place colectivul, si vreau sa demisionez, tin sa mentionez ca sunt in perioada de proba, cum ar trebui sa procedez?
Si inca o intrebare vreau sa stiu daca va trebui sa platesc analizele care s-au facut la angajare din buzunarul meu, si daca da, cat costa?
Si inca o intrebare laughing, vreau sa stiu daca voi fi platit pentru timpul muncit acolo?
Va multumesc anticipat! Cu drag al vostru coleg, FanulMeu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti dai demisia printr-o notificare depusa la firma.
Daca firma a platit analizele ti le vor retine din salariu si trebuie sa-ti dea diferenta de salariu pentru timpul lucrat. N-avem de unde sti cat a platit firma, doar de acolo poti afla.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

"

| alessia5158 a răspuns:

1.Faci o notificare scrisa adresata conducerii firmei( "subsemnatul..., angajat in perioada de proba la sectia..., doresc incetarea raportului de munca incepand cu data de.")
Legea (Codul Muncii ) nu te obliga sa respecti un preaviz de 20 de zile daca te aflii in perioada de proba --- citeste paragraful (3) din raspunsul userului Ioandelasal.
2.Nu vei plati analizele medicale de la angajare --- este obligatia firmelor care activeaza in domeniul procesarii, ambalarii, depozitarii alimentelor.
3. Daca ai semnat contractul de munca la angajare atunci da, vei fi platit. Daca n-ai semnat un contract, cel mai probabil este sa nu fii platit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand ai nevoie de bani este mai important locul de munca, nu "colectivul". Tu mergi la munca ca sa fi pe placul altora sau pentru bani? Tu probabil cauti munca de birou. Iar ca sa iti raspund la intrebare... Trebuie sa vorbesti cu angajatorul.

| FanulMeu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot munci cand toata lumea e seful meu, scuza-ma ca sunt nou dar daca nimeni nu sta sa imi explica spune fa aia fa aia si dupa nu ai facut bine ia-o de la capat si mai sta sa imi faca si teoire cum ca plantele sunt verzi si cerul e albastru... caut un job sa reusesc sa fac rost de bani de buzunar. am sa merg maine sa vorbesc cu sefa sa vad ce se poate rezolva. mersi

| nugasescusernameliber a răspuns:

Vorbeste cu angajatorii ca vrei sa pleci. Daca va intelegeti de comun acord poti pleca in ziua respectiva, iti desface contractul cu articolul 55 lit.b. Daca nu mai stai 20 de zile lucratoare, fiindca asta e perioada minima in cazul demisiei. Daca pleci pe loc, fara sa le dai explicatii si nici preaviz, ei iti pot desface contractul indisciplinar. Vei fi platit pentru zilele lucrate, inclusiv pentru cele 20 de zile daca decizi sa ramai.