| julias a întrebat:

Buna ziua de la decesul tatalui a trecut 1an si o luna nu am reusit sa facem sucesiunea deoarece unul dintre frati a refuzat sa mearga cu noi, ne-a spus ca merge cu noi si cu martori la notar facindune sa platim impozitul care nu a fost platit din 2000, bine inteles ca el a refuzat sa puna bani cind a vazut ca avem totul platit si foaie de la finante cum ca putem merge la notar pentru sucesiune a refuzat facind un scandal monstruos.Acum mama care este si ea propietara pe acel apartament in contract si la finante pentru ca acum plateste numai partea ei iar tata ar trebui sa platim noi mostenitori dar pentru ca nu s-a facut sucesiunea nu plateste nimeni si uite cum iar creste si iar vine amenda acasa dar ce poti face cind unul se foloseste de doua camere din acel apartament si refuza categoric sa se face sucesiunea dupa tata si nici nu vrea sa platim cu toti impozitul adica copii4 mostenitori.Acum el locuieste cu familia lui, mama si cu mine in acel apartament care vrem sa facem sucesiunea problema este ca au mutato pe fica lor acum 5ani in camera; fetelor; cu o numim noipt ca suntem 3fete si un baiat.Acum eu vreau sa ma mut in dormitor si el refuza spunindumi ca pot dormi la giena de gunoi, poate interzice intrarea sau locuirea in acel apartament? ce putem face atunci cind ne vorbeste urit si el si sotia lui acum mai nou si fata lor care are 6ani a avut intentia anul trecut fratele cind am vrut sa mergem la notar sa ma si loveasca dar s-a oprit acum cind re deschid subiectul face crize de nervi si este foarte vulgar.Tin sa subliniez ca atit el cit si sotia lui au pozitii bine puse si au si dreptul deci sunt 2 oameni destepti si respectati de cei dinafara care nu cunosc ce se intimpla in casa dar sunt anumiti vecini din bloc cei care ne cunosc de mici care stiu anumite lucruri si stiu dedesuburile ascunse ale celor doi, acum mama vrea ca partea ei sa o lase testament si nu dupa tata pentru ca sucesiunea nu a fost facuta si nici nu doreste ca fratele cu relatiile care le are sa nu faca alte manevre cu casa acum cind nu e prea tirziu, acum daca se ajunge in instanta pentru ca fratele refuza sa se faca sucesiunea la notar putem cere ca dupa proces fratele sa plateasaca cheltuielile de judecata? pentru ca putem dovedi cum ca noi am platit toate datoriile case numai sa mergem amiabil la notar iar el vazund ca toate sunt la zi a refuzat si refuza sa facem sucesiunea.si daca pot sal dau in judecata pentru insultele care ni le aduce si sa ne despagubeasca.Tin sa subliniez ca noi surorile si mama care saraca e batrina si vrea sa ne intelegem ca frati nu dorim delor tocmai de acea nu am facut nimic si am incercat cu frumosul timp de un an si sa ajungea la o intelegerel, nu dorim sa ajungem in instanta deoarece ii poate afecta cariera.dar intrece calul si pina la urma si bani nostri sunt munciti din greu de ce sa platim noi totul iar el sa se foloseasca de apartament fara a platii decit intretinerea in rest nimic noi totul si +ca acum refuza sa-mi elibereze dormitorul care l-am lasat sal foloseasca pina la intoarcerea mea. In acel apartament de 3 camere locuieste mama, eu, fratele si familia fratelui.cum pot proceda sa-mi pot lua dormitorul inapoi? Am spus un adevar pe scurt si va rog datine un raspun pe intelesul nostru care nu cunoastem legile dar suntem cu respect fata de familie si de oameni.Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

V-ati dus la un notar public ca sa cereti deschiderea procedurii succesorale?
Oricare dintre mostenitori poate cere deschiderea succesiunii si notarul public va va cita pe toti pentru dezbaterea succesiunii.
Daca va intelegeti notarul va emite certificatul de mostenitor, atribuind mostenirea conform cotelor legale.
Daca nu va intelegeti notarul va da o incheiere de trimitere la instanta. Si instanta va atribui masa succesorala tot conform cotelor legale, doar ca veti cheltui mai mult timp si mai multi bani iar sentimentele negative se vor inteti.
Cheltuielile facute de voi pot fi scazute din valoarea mostenirii si sa fie obligati sa contribuie toti conform cotei mostenite.
Cat despre neintelegerile dintre voi ar trebui sa le rezolvati amiabil. Nu poate ocupa el cu familia(3 persoane) doua camere din apartament iar voi celelalte 4 persoane o singura camera, nu are dreptul la mai mult de o camera. Poti sa-i spui ca daca nu vrea sa rezolve problemele amiabil o sa-l dati in judecata si va pierde pe situatia de fapt expusa. De asemenea el are mai mult de pierdut daca situatia devine publica.
Numai bine!