| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Din anul 2007 beneficiez de pensie de invaliditate Gr.3 si peste 2 luni voi beneficia de pensie pentru limita de varsta. La calculul pensiei de invaliditate mi s-a luat in calcul 30 de ani de cotizare. Intrebarea mea este daca o sa fiu la pensie pentru limita de varsta, cuantumul acesteia va fi identic cu cel avut ca pensie de invaliditate sau poate fi mai mare cu ceva.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula pensia pentru limita de varsta este mai mare decat pensia de invaliditate, mai ales daca ai si lucrat pe timpul invaliditatii de gr.III. Daca este mai mica ramane suma acordata ca pensie de invaliditate, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 82.(1)La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos."