| D1ablo_4132 a întrebat:

Din anumite motive doresc sa reziliez contractul pe care il am cu UPC. Problema este ca acestia cer bani, http://www.upc.ro/......29778.html dupa cum puteti vedea aici.
Informatii suplimentare legate de rezilierea contractului mai pot fi gasite aici http://www.upc.ro/......7943.html.

Intrebarea mea este simpla: Cum pot sa reziliez contractul fara sa platesc bani?
Mentionez ca am contract pe 2 ani ( din care a mai ramas 1 an) si am avut parte de o promotie (reducere cu 50% la internet pentru 12 luni)

Răspuns Câştigător
| starmaker a răspuns:

Daca in contract apare clauza ca trebuie sa platesti daca intrerupi mai devreme de 2 ani pentru ca ai primit reduceri la tarif, nu ai ce face decat sa astepti sa treaca cei 2 ani. Ai grija la urmatorul contract sa nu patesti la fel. Din ce stiu eu, o firma trebuie sa iti ofere mai multe variante in oferta: cea mai scumpa e cea fara perioada de contract (poti rezilia oricand), cea mai ieftina avand perioada minima de recuperare a investitiei ("promotiei"). Asa ca ai grija la promotii inselatoare si alege-o pe cea mai convenabila.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sa reziliezi contractul, fara a plati o despagubire si tu stiai asta de la inceput, banuiesc ca ai citit contractul inainte de semnare. Aceasta cu atat mai mult cu cat ai avut reducerea respectiva. Oricum, dupa cate am vazut la primul link pe care l-ai dat, suma (100 lei) nu este foarte mare. Numai bine!