| bogdan32 a întrebat:

Salut, recent am reinoit contractul cu firma de net ( pacris ) semnat pe 2 ani.
vroiam sa stiu daca s-a aprobat legea aia. cu rezilierea contractului inca " valabil "... sau daca se poate face ceva sa-l reziliez fara sa platesc in avans restul abonamentului ramas pentru a rezilia.;-?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rezilierea unui contract este prevazuta in Codul civil si se poate aplica oricarui contract cu executare succesiva (in timp), cum este si cel pentru furnizarea unor servicii. Firma nu are dreptul si nu poate sa-ti ceara o despagubire egala cu valoarea integrala a contractului (pana la termenul convenit), dar are dreptul la o oarecare despagubire si restituirea aparaturii (daca ai primit-o gratuit).
Citeste cu atentie contractul, mai ales partea cu rezilierea si despagubirile si te lamuresti. Numai bine!

| bogdan32 explică (pentru Ioandelasal):

Art. 8 Incetarea contractului
8.1. Prezentul contract inceteaza pe deplin drept daca oricare din parti:
8.1.1. Isi incalca din nou oricare din obligatiile sale, dupa ce a fost avertizat de catre cealalta parte ca o
noua incalcare va duce la rezilierea prezentului contract.
8.1.2. Este declarata in stare de incapacitate de plata, faliment, sau declanseaza procedura de lichidare,
inainte de inceperea executarii prezentului contract.
8.1.3. Cesioneaza drepturile si obligatiile sale fara a avea si acordul celeilalte parti.
8.2. Rezilierea nu va avea nici un efect asupra obligatiilor deja scadente intre parti.
8.3. Prevederile precedentului articol nu inlatura raspunderea partii care in mod culpabil a cauzat
incetarea contractului.
Art. 9 Litigii
9.1. Toate neintelegerile legate de aplicarea prezentului contract, in cazul nesolutionarii sale pe cale
amiabila intre parti, vor fi inaintate spre solutionare Curtii de Arbitraj Comercial de pe langa
Camera de Comert si Industrie a Romaniei, conform Regulamentului sau instantelor judecatoresti
competente din Municiupiul Constanta.
Art. 10 Prevederi finale
10.1. Prezentul contract, impreuna cu modificarile si documentele anexe, reprezinta vointa partilor si
inlatura orice alta forma de intelegere scrisa sau verbala dintre parti anterioara sau ulterioara incheierii
lui

| Ioandelasal a răspuns (pentru bogdan32):

Da, ai putea cere rezilierea, conform pct.8.1.1, dar numai la a doua incalcare. Se poate cere si inainte, asa cum ti-am spus in primul raspuns si cum a spus si regis. Va trebui sa restitui modemul, spui ca l-ai primit gratuit. In contract ar trebui sa fie si o prevedere privind despagubirea, daca nu este atunci nu va trebui sa platesti ceva, contractul constituind legea partilor. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Legislatia privind protectia consumatorului te avantajeaza in astfel de cazuri. Iata ce zice legea 161/2010, intarind spusele lui Ioandelasal:
"Dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept. Drepturile partilor referitoare la o JUSTA despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale." (justa insemnand sa isi recupereze cheltuielile pricinuite, nicidecum plata abonamentului fara prestarea serviciului).
Aceeasi lege defineste ca si abuzuri clauzele care impun plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale a contractului.

| bogdan32 explică (pentru regis):

Mi-au dat un modem in custodie. si e 3 zile ii sun sa vina sa mi-l "repare", ca primesc prea multe pachete de date. daca nu vin azi luni ma duc si le zic sa-mi rezilieze contractul!