| mihela94 a întrebat:

Din cate stiu statul plateste prenatalul.
Daca lucrez 12 luni consecutiv la acelasi job si raman insarcinata, iar angajatorul in momentul cand intru in concediu imi incheie contractul de munca, adica sa nu ma pot intoarce la jobul respectiv dupa acei 2 ani, aici nelamurirea, mai iau banutii pe prenatal in acesti 2 ani, daca imi incheie contractul? Are vreo legatura una cu alta?

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu poate sa te dea afara, exista o lege care interzice angajatorul sa te dea afara.

| aditimus a răspuns:

Care sunt interdicțiile de concediere și măsurile de protecție a angajatelor

Potrivit articolului nr. 60 din Codul Muncii, concedierea unei salariate nu poate avea loc pe durata în care aceasta este gravidă, dacă angajatorul a luat la cunoștință de acest fapt înainte de a emite decizia de concediere. Interdicția nu li se aplică, însă, viitoarelor mame care rămân însărcinate în perioada în care firma se află în reorganizare judiciară, faliment sau dizolvare.