| Olivers a întrebat:

Sotia mea termina prenatalul si am auzit ca dupa acesti 2 ani de prenatal statul iti mai poate oferi timp de un an de zile cate 600 lei pe luna fara a scoate copilul cu handicap dar cu o conditie de a se angaja cu 2 luni inainte sa termine prenatalul cine beneficiaza sau ia acesti bani sa imi dea si mie detalii va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate. Ti-am citat prevederile legale doar pentru a vedea ca nu raspund din burta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci o mare confuzie intre concediul de maternitate (format din concediul prenatal si de lauzie) si concediul pentru cresterea copilului.
Conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7. (1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să  beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).
  (2) Pentru persoanele care obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puţin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de inserţie se prelungeşte astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;"

| Olivers explică (pentru Ioandelasal):

Deci pe scurt se poate sau nu ca nu sunt in tema cu legiile enumerate mai sus?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Olivers):

Sigur ca se poate. Ti-am citat prevederile legale doar pentru a vedea ca nu raspund din burta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

2 ani de PREnatal sau de POSTnatal?

| AndreiRobert22 a răspuns:

Odata terminat prenatalul, statul te declara apt de munca, si chiar asa este, dupa acei 2 ani nu se mai poate prelungi in niciun fel prenatalul. Bafta!

| Olivers explică (pentru AndreiRobert22):

Esti din alta intrebare tu nu ai habar despre ce vorbesti am specificat ca sotia se va duce la munca cu 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani daca nu stiti nu mai raspundeti!