| nicuburcica a întrebat:

Buna ziua. Doresc să achiziționez un scuter 50cc de la cineva din alta localitate. Acea persoana îl are înregistrat la primărie. Ce acte trebuie să îmi dea mie la mana pentru a putea sa îl reînregistrez la mine in localitate?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inregistrarea la primarie este reglementata prin hotarare a Consiliului local al unitatii administrativ-teritoriale (comuna, oras, municipiu) de domiciliu, asa ca intereseaza-te la primaria localitatii.
In orice caz ai nevoie de contractul de vanzare-cumparare, actele mopedului (cartea de identitate a vehiculului si certificatul de inregistrare). Apoi trebuie sa faci ITP si sa te asiguri RCA.