| EmilTraian95 a întrebat:

Care este distanta maxima fata de localitate in care ma pot deplasa cu un moped ( scuter de 50cc ) fata de localitatea de unde este inmatriculat? ( cu numar galben de la primarie )

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Public un raspuns de la primarie. E mai vechi dar este valabil si astazi: "La scrisoarea dumneavoastră adresată prin e-mail, vă comunicăm că un moped poate circula şi pe drumurile publice de pe raza altui consiliu local decât cel care a înregistrat vehiculul, cu respectarea celorlalte dispoziţii prevăzute în Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi în Regulamentul de aplicare a O.U.G. nr.195/2002, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006."

| EmilTraian95 explică (pentru Salontanul):

E vorba de un drum de vreo 40 de km si de aceea eram curios cam care e restrictia. multumesc mult insa pentru raspuns

| Salontanul a răspuns (pentru EmilTraian95):

100% se poate circula oriunde doar pe autostrazi n-ai voie. Eu sunt la 13 Km de granita si multi merg in Hungaria cu mopedul si multi hunguri vin la noi.

| gogu220 a răspuns:

Păi dacă te ţin şalele şi nu îţi intră musculiţe în ochi, poţi să ajungi şi pe litoral, dar ar trebui să pleci acum dacă vrei să fi în vamă de 1 Mai.
(sper că nu eşti din Constanţa, că nu am rezolvat nimic)

| EmilTraian95 explică (pentru gogu220):

Eu sunt foarte sigur ca trebuie sa existe o restrictie de km fata de localitate altfel am vedea si tractoare la litoral laughing

| gogu220 a răspuns (pentru EmilTraian95):

Ai să râzi, dar dacă te trezeşti destul de dimineaţă o să vezi pe plaje tractoare.
Eu an o rulotă cale are un loc special unde intră un moped, iar cînd plec prin ţară după ce campez plec cu el prin oraş să văd locurile.
Iar evaluarea nefolositoare şi eronat să le ţi pentru tine, sau să le bagi în zona de origine.

| EmilTraian95 explică (pentru gogu220):

Atunci explica-mi te rog de ce am fost amendat pentru ca am circulat cu numere galbene de inregistrare pe municipiul Blaj in Alba Iulia la 40 de km distanta.