| Bohemi a întrebat:

Doresc sa vand un apartament dobandit anul trecut. Impozitul de 3% catre trebuie platit se calculeaza din pretul de vanzare sau din valoare estimata prin expertiza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul pe transferul dreptului de proprietate se calculeaza la pretul trecut in contractul de vanzare-cumparare. Daca acest pret este mai mic decat valoarea de evaluare, pe care o au notarii publici, atunci se calculeaza la aceasta valoare.
Conform Codului fiscal impozitul este de 3% din valoare daca aceasta este de pana la 200.000 lei, ce trece peste aceasta se calculeaza cu 2%, citez:
"ART.77^1.(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:
  a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:
  - 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
  - peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;"

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare asemanatoare dar la care s-a raspuns si pentru tine, gasesti din partea unei persoane competente chiar aici http://www.avocatnet.ro/......ament.html

| Bohemi explică:

Multumesc pentru raspunsurile prompte. Pretul de vanzare este mai mic fata de valoarea estimata. Cam de 2 ori mai mic. Grav cu legile astea.