| amadeu a întrebat:

Buna ziua!
Este vorba despre o amenda de la Regia Autonoma de Transport Constanta, transportul public. Astazi am fost intrebat de un controlor daca am bilet sau abonament, iar raspunsul meu a fost, dupa cum cred ca v-ati dat seama, ca nu am. Am fost tinut in autobuz pana la cap de linie. Pe traseu, controlorul m-a intrebat daca am buletinul la mine, iar desi il aveam, am spus ca nu il am si ca chiar daca il aveam nu i-l aratam lui fiindca nu este un organ al politiei. M-a lasat in pace pana am ajuns la jandarmul de la cap de linie. Acolo domnul jandarm m-a intrebat cu ma numesc si data nasterii pentru a imi cauta buletinul in baza de date a politiei. M-a gasit, apoi i-a comunicat controlorului datele mele personale pentru a-mi face procesul-verbal.
Eu nu am asistat la intocmirea procesului-verbal, deci nu am semnat. Intrebarile sunt:

Amenda imi va veni acasa?
Ce trebuie sa fac ca sa scap de ea?
Amenda neplatita ma va afecta in viitor? Se va inregistra la FISC?
Daca mai am o amenda neplatita, dar la care am asistat la intocmire si semnat, are ceva?
Daca nu o platesc, va intra la impozitul pe casa?
Se vor acumula penalizari?

MENTIONEZ CA SUNT MINOR (15 ani). NU AM PROPRIETATI PERSONALE.

Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procesul verbal de contraventie il vei primi acasa. Poti face plangere contraventionala dar nu poti scapa de amenda fiindca esti vinovat. Daca nu platesti amenda aceasta va fi trimisa la organul fiscal pentru executare silita. Cand parintii vor merge sa plateasca impozitul pe casa o sa le ceara sa plateasca si amenda ta. Amenda in sine nu creste si nu se adauga penalitati dar se pot adauga cheltuieli de executare silita.

1 răspuns:
| greenakaweed a răspuns:

Nu iti va veni acasa, iti va veni la posta. Nu ai cum sa scapi de ea decat platind-o sau facand plangere la tribunal (numai daca ai un motiv intemeiat ceea ce nu ai). Nu te va afecta in viitor cu nimic pentru ca este doar o contraventie. Nu are nimic daca mai ai o amenda neplatita. Amenda intra la impozitul pe casa dar ai dreptul sa nu o platesti. Nu se acumuleaza penalizari, amenda maxima care iti poate veni este de 150 lei din cate stiu. Daca esti minor si in trei ani nu platesti amenda, aceasta se anuleaza. Ai grija data viitoare.