| MaximovGeorgiana a întrebat:

Acum 2 saptamani mi-am luat amenda pe R. A. T. P eu aveam bilet dar dupa ce l'am facut i l'am dat unei prietene sa'l tina si ea a coborat cu o statie inainte. chiar dupa ce a coborat a venit controlorul. eu am vorbit cu prietena mea de fata cu el la telefon si i'am spus ca a plecat cu biletul meu. m'a pus sa fac procesc verbal dar nu am scris CNP-ul pentru ca nu aveam buletinul la mine. nu mi-a dat absolut nimic la mana. am fost de doua ori in saptamana aceea gageni la ei la sediu si de fiecare data au spus ca nu ma gasesc in tabelele acelea la ei in calculator. au trecut deja 2 saptamani si nu am primit nimic acasa. eu stau in Draganesti adica la vreo ora de ploiesti. credeti ca o sa mai vina amenda? un prieten controlor mi-a spus ca fara CNP nu are ce sa faca. Dau funda pentru cel mai detaliat raspuns! multumesc

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Te-a pus pe tine sa faci un proces verbal? Stai linistita, chiar daca te amendeaza, cei de la RATP nu te pot constrange sa platesti amenda decat prin hotarare judecatoreasca. Chiar crezi ca se vor deranja?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bunp.
Stai liniștit, nu vei primi nicio amendă. Ei nu sunt agenți constatatori, cel mult te ducea ei direct la sediu și plăteai amenda.
Pa, pa.