| anonim_4396 a întrebat:

Azi am fost prins de controlor in RATC ca nu aveam bilet, si mi-a cerut buletinul, mi l-a luat s-a uitat in el si nu mi l-a mai dat inapoi, eu fiind nevoit sa plec dupa ea, rugand-o de cateva ori sa mi-l dea inapoi. M-a dus pana la un punct RATC unde mi-a spus sa platesc 100 de lei pe loc sau imi scrie proces verbal si sa platesc 500 de lei. Are dreptul, controlorul sa-mi retina buletinul? Aia 100 de lei pe care mi-i cerea sa-i platesc pe loc, e ca un fel de spaga?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cartea de identitate ( ca n-ai buletin) nu se da nimanui decat politiei si jandarmilor. Altii nu au voie sa o ia. Eu as fi mers cu un martor si as fi facut reclamatie la politie ca au sarit pe mine si m-au batut ca sa le dau cartea de identitate. Se alegeau cu un Proces-Verbal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ti a dat niciun fel de chitanta a fost spaga, in caz contrat a fost totul legal

| Matrixy a răspuns (pentru suntserios):

Nu am dat nimic bani. le-am spus ca nu am. si au zis ca sa vin mai tarziu sa le aduc, ca sa nu-mi faca proces verbal

| minrest a răspuns:

Suma pe care o platesti pe loc nu e spaga, pentru ea primesti chitanta. E o inlesnire care ti se face, sa platesti mai putin pe loc. Eu am bani la mine in permanenta, ca sa pot plati pe loc. Este absurd sa crezi ca nu iti vor trmite amenda acasa, ei traiesc din amenzile astea. Iar daca nu o platiti, amenda creste, pana se transforma in pedeapsa cu inchisoarea. Dar parintii tai o sa o plateasca cat mai repede o sa poata, saracii.

| feraryyy78 a răspuns:

Da, categoric! Cei 100 de lei erau spaga, dar dat fiind faptul ca tu nu platesti amenda (nu ai nici o obligatie prin lege sa o platesti) iti va scrie un proces verbal. Si nu, nu vei ajunge sa platesti 500 de lei. Amenda daca nu platesti in 48 de ore, suma pe care o vei avea de platit (50 de lei) se va dubla, iar daca si pe aceasta refuzi sa o platesti amenda ti se va adauga la impozite si tot o vei plati, dar in niciun caz nu vei plati 500 de lei. Cel sau cea care a facut acest lucru poate fi pedepsit drastic din motiv de exces de zel. Te inteleg perfect, pentru mine controlorii de pe autobuze se incadreaza in categoria persoanelor pe care nu le agreez deloc dat fiind faptul ca sunt niste hoti si niste blegi necinstiti! Si nu, nu are dreptul sa iti retina personal buletinul, ba din contra, are obligatia sa il predea ori la o sectie de politie ori la sediu de unde trebuie sa mergi sa ti-l ridici. Succes!

| Matrixy a răspuns (pentru feraryyy78):

Poate m-au speriat cu aia 500 de lei ca sa le dau 100 de lei...

| Matrixy a răspuns (pentru feraryyy78):

Poate m-au speriat cu aia 500 de lei ca sa le dau 100 de lei

| IonutzMariusz a răspuns:

Poftim PENTRU O CĂLĂTORIE FĂRĂ BILET SAU ABONAMENT

Călătorul este obligat să achite:
conform PROCESULUI VERBAL primit de la controlori, suma de 100 lei, la chioșcurile R.A.T.C. în termen de 48 ore
sau:
200 lei la sediul S.C. CLEAN CONTROL ITC S.R.L. str.Egretei nr.13 A (lângă Piața CET)

| Astaeunnickname a răspuns:

Un controlor nu are voie să îţi ceară buletinul, cu atât mai puţin să ţi-l reţină. Dacă alegi să plăteşti amenda pe loc (care în niciun caz nu e 100 de lei...), îţi dă o chitanţă şi la revedere. Dacă nu vrei să plăteşti pe loc sau nu ai bani la tine, te duce la secţia de poliţie.
Amenda e de 50 de lei. Am păţit-o, m-a prins una fără bilet, m-a dat jos din tramvai şi m-am ales cu o absenţă la şcoală. Doar că mie mi-au cerut numai 30. laughing
Aşadar, ce-ai făcut? Ţi-ai luat buletinul?

| Matrixy a răspuns (pentru Astaeunnickname):

Am mers cu ea pana la chioscul RATC unde am stat 10-15min, timp in care incercau sa ma ma convinga sa caut de undeva 100 roni ca sa le dau...am spus ca nu pot face rost de bani si ca sa-mi faca proces verbal. Mi-au luat datele din buletin si mi l-a dat, spunandu-mi ca sa aduc aia 100 de roni acolo la chiosc sa-i dau doamnei care m-a "retinut".

| Astaeunnickname a răspuns (pentru Matrixy):

Stai liniştit, chiar nu cred că o să-ţi vină amenda acasă. Ăştia acum vor doar să facă bani de sărbători, că nici pe mine nu m-au prins luni de zile, ci abia fix cu o zi înainte de 1 Mai, şarlatanii...