| jackripper990 a întrebat:

O intrebare : daca un prieten si-a luat amenda in autobuz, a dat datele pe care le stia (doar numele gresit, data nasterii, cnp-ul si seria buletinului nu le stie+adresa falsa), apoi a coborat din autobuz impreuna cu controlorii si a fost lasat sa plece; intrebarea mea e: in absenta lui, aia de la regia autonoma de transport pot contaca politia pentru a afla celelalte date? au dreptul sa faca asta? sau trebuiau sa o faca atunci cand si-a luat amenda, de fata cu contravenientul? El nu a semnat nimic, doar si-a dat niste date pe care le stia, iar controlorul a trecut pe un proces verbal datele respective, nimic mai mult. Stiu ca e penal, sa declari date false. Dar poate fi legimitat?

2 răspunsuri:
| popadrian96 a răspuns:

Teoretic te gaseste la politie deoarece are filmarea din autobuz, si iei mai multe amenzi, poti risca dosar penal, funda te rog

| Aby33221 a răspuns:

Daca nu a semnat nimic dar din cauaza ca a dat datele gresite poate lua o amenda f.f mare pentru ca cei de la politie sa gandesc in felul urmator: omul acesta ascunde ceva poate fi un hot ceva si risca o amenda f.f mare sau inchisoare dar daca dovedestee ca nu a facut nimic nedrept... scapa de inchisoare dar de amnda nu!