| Madalina200518 a întrebat:

Buna ziua! Fratele meu nu vrea sa vanda apartamentul pe care l-am mostenit amandoi de la tatal nostru si ma gandeam sa-l aduc in istanta. Imi vreau partea mea si el nu este de acord. Ce acte sunt necesare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fratele nu este obligat sa fie de acord cu vanzarea, daca iti plateste partea ta din apartament.
Daca nu va intelegeti in nici un fel atunci trebuie sa-l dai in judecata pe cale civila, depunand ca dovada o copie a certificatului de mostenitor si platind taxa de timbru la valoarea partii tale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu vrei partea ta corect, cîte camere are apartamentul? Cheama un expert imobiliar sa il evalueze apartamentul sa vezi cit ar costa daca il vinzi, si daca fratele tau vrea sa ramina el singgur in apartament sau cu sotia ca nu ai spus daca fratele este singur sau are familie, atunci sa faca credit bancar si sa-ti dea tie partea ta care o va stabilii notarul, si gata.