| anonim_4396 a întrebat:

Bunica mea a mostenit o casa din partea mamei ele care a decedat si are parte si fiica ei(mama mea) au cum sa vanda casa fara acordul meu si a lui fratele meu de 28 de ani ca dupa ce deceda mama mosteneam eu casa cu fratele meu. Au cum sa o vanda?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunica si mama sunt proprietare atunci pot sa vanda oricand si oricui casa, fara a avea nevoie de acordul vostru, in prezent voi n-aveti nici un drept asupra casei.
Doar dupa decesul bunicii si mamei veti avea un drept de mostenire, daca acea casa ar fi atunci in masa succesorala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca bunica si mama sunt in viata, ele pot sa faca ce vor cu proprietatea lor. Nu conteaza ca voi ati fi putut-o mosteni dupa moartea lor, cat timp sunt in viata dispun cuym vor de proprietatie lor, fara acordul nimanui. Mostenirea voastra se constituie strict in momentul decesului mamei sau bunicii, pana atunci nu aveti nimic si asbolut nici un drept asupra proprietatii lor.

| minrest a răspuns:

Pai normal. De ce sa nu o vanda? Mama ta are parte pe urma tatalui ei, nu fiindca ar fi mostenit-o pe mama ei.

| raluk27 a răspuns:

Ai scris intrebarea intr-un mod infect!