| Fjmop a întrebat:

Buna ziua! Ieri seara am fost in vizita la niste prietene. Eram 2 fete si 2 baieti, toti minori, iar la un moment dat vecinul de deasupra a sesizat politia pentru tulburarea linistii publice, deoarece una dintre fete vorbea cu voce tare si se auzea pana la ei. Politistul, cand a ajuns, ne-a spus ca vom primi fiecare prin posta cate o amenda de 2000 de lei, iar apoi ne-a fotografiat cartile de identitate, fara a face proces verbal. Mai mult, acesta a sunat-o inainte pe mama uneia dintre fete si i-a spus ca nu o sa ne dea amenda. Asadar, eu cred ca a vrut doar sa ne sperie, dar as vrea sa stiu daca in aceste circumstante are dreptul sa ne amendeze fara PV, si daca da, in cam cat timp va ajunge amenda?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta voastra, este important, avand in vedere ca minorii sub 14 ani nu raspund contraventional iar la cei intre 14-18 ani limitele minime si maxime ale amenzii se reduc la jumatate.
Daca politistul a spus ca nu o sa va amendeze probabil asa va fi, poate sa va dea avertisment, bineinteles daca aveti peste 14 ani. Pentru avertisment nici macar nu este nevoie sa incheie un proces-verbal de contraventie.
In schimb nu se poate da o amenda fara p.-v.c. Daca chiar se va da puteti primi p.-v.c. in cca o saptamana.

| Fjmop explică (pentru Ioandelasal):

Avem 16 ani. Este legal totusi sa ii spuna unui parinte ca nu ne amendeaza iar apoi sa o faca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fjmop):

Deocamdata nu v-au amendat.
Daca o face inseamna ca a mintit, nu este vorba ca este ilegal ci ca este imoral.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Normal ca puteti primi proces vb.

| Fjmop explică:

Dar din punct de vedere legal, daca i-au zis mamei acelei fete ca nu ne dau amenda, din moment ce ea este reprezentantul legal al fiicei sale nu cred ca este permis sa o minta. Totusi nu cred ca este permis nici sa ne minta pe noi ca ne dau amenda, deci politistii aceia sigur au incalcat regulamentul