| Beniamin19 a întrebat:

Bună tuturor. În cât timp ar trebui să ajungă, în mod normal, o amendă prin corespondență, adică la domiciliul celui vinovat? Și dacă amenda respectivă întârzie, atunci care ar fi motivul/le pentru care a întârziat, mai ales dacă este vorba despre o amendă penală, pentru un delict (violență)? Poliția mi-a spus că îmi va ajunge această amendă prin poștă, dar nu mi s-a întocmit nici un proces verbal, nimic și am stat 24 de ore încarcerat la izolare iar dimineața mi-au dat drumul și mi s-a spus că-mi va veni amenda acasă, dar mă tem să nu mi se facă o înscenare de către acuzator, cel care a chemat poliția pentru tulburarea ordinii și liniștii publice, în casă. Menționez că mă aflu în altă țară și nu cunosc limba și de o săptămână de când a avut loc incidentul respectiv, nu a sosit amenda și îmi este frică să nu mi se deschidă vreun proces penal de către acuzator. Vă rog să mă ajutați cu un sfat. Vă mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
| udrescuf a răspuns:

In mod normal 24-42 ore dar poate doar intarzie. POATE TE AJUTA http://economie.hotnews.ro/......latite.htm