| RazzyFUnik a întrebat:

Buna ziua

Imi poate spune cineva, conform legislatiei, care este perioada minima in care se poate acorda un ajutor de inmormantare si perioada maxima de la primarie ( daca se trage de timp de catre primar pe motiv ca nu are bani )? Care este valoarea ajutorului?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia nationala nu exista ajutor de inmormantare de la primarie. Conform Legii bugetului asigurarilor sociale ajutorul de deces se da de catre firma la care a lucrat decedatul sau de la Casa Judeteana de Pensii Publice, daca a fost pensionar. De asemenea poate primi ajutorul de deces sotul/sotia persoanei decedate, daca este angajat/a sau pensionar/a.
De la primarie se primeste doar daca este prevazut intr-o hotarare de consiliu local.

| RazzyFUnik explică (pentru Ioandelasal):

Sti cumva si suma / sumele min si max care se dau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Poti vedea aici legea: http://www.monitoruloficial.ro/......iewmof.php
Este vorba de art.17 din legea, este 2.223 lei pentru asigurat/pensionar si 1.112 lei pentru membrul de familie.

| valentingb a răspuns:

Minim : din secunda in care ai certificatul de deces. Maxim : doua luni. Nu primesti nimic daca nu a contribuit cu nimic la stat, niciodata. Daca nu a avut pensie deloc. Ajutorul de inmormantare nu se da de la primarie, ci de la casa de pensii. Primarul nu are treaba cu asta. Poate e un ajutor social din partea primariei, dar nu orice primarie da asta, si nu oricui.

| RazzyFUnik explică (pentru valentingb):

Ai idee care este suma care se da? sau intre ce valori se incadreaza? Daca iti e la indemana un link spre legea in vigoare? multumesc