| Luci88 a întrebat:

Buns TPU, am avut un copil de 6 ani cu Sindrom Dawn! Grad handicap 1. pe data de 15 iunie 2014 a decedat! M-ar interesa daca se poate lua ajutor de inmormantare? am fost la primarie si mi s-a spus ca nu au fonduri pentru asa ceva! Ce se poate face? ca sa iau acest ajutor de inmormantare? Va Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca lucrezi poti primi ajutor de inmormantare de la firma unde lucrezi iar daca esti pensionara de la Casa Judeteana de Pensii Publice, facand o cerere si prezentand copie dupa certificatul de deces.

| alessia5158 a răspuns:

Nu la Primarie localitatii trebuie mers pentru ajutorul de deces ci la Casa judeteana de pensii pentru ca primaria acorda acest ajutor NUMAI in cazul decesului unei persoane din familia beneficiara de ajutor social. Ori, daca familia nu ia ajutor social de la Primaria localitatii, cererea de acordare si actele doveditoare se depun la Casa de Pensii judeteana.

Ajutorul se acorda cu conditia ca cel putin unul dintre parintii copilului sa fie asigurat la sistemul de asigurari sociale de stat ( adica, sa fie angajat cu contract de munca), sau sa fie pensionar.

Actele necesare acordarii ajutorului de deces --- vezi in site-ul oficial al Casei Nationale de Pensii: http://www.cnpas.org/......ances.psml

In cazul decesului unui membru al familiei asiguratului (sau pensionarului, dupa caz), cuantumul ajutorului de deces este jumatate din cuantumul ajutorului de deces cuvenit unui asigurat sau pensionar.
In 2014, la decesul unui asigurat( angajat sau pensionar ) cuantumul ajutorului de inmormantare este de 2298 lei--- vezi :http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/ajutor-de-deces/

| Alexia26 a răspuns:

Dzeu sa-l ierte!