| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

In luna August,trebuie sa plec la matusa si verisoara mea care locuiesc in Istanbul.M.iam facut pasaportu, au semnat ambii parintii.Eu am 16 ani iar in octombrie fac 17.Verisoara mea a intrebat soferul daca pot calatori singur,si i.a zis sa aiba grija de mn pe perioada drumului.El a zis ca da, si ca imi trebuie pasaportul si procura de la parintii ca sunt de acord sa plec si sa calatoresc singur.Intrebarea mea este pot trece granita daca am pasaportul ok, si semnaturile ambilor parinti ca imi dau voie sa plec.Am auzit mai multe variante: ca parintii trebuie sa il puna ca insotitor major pe coducatorul microbuzului sau ca nu imi trebuie.Inapoi voi veni cu verisoara mea care are peste 18 ani.Va rog frumos lamuritima si ajutatima.Dau funda. poate cineva a trecut prin asa ceva si stie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti trece granita cu pasaportul si declaratia notariala a ambilor parinti, ca sunt de acord cu plecarea in Turcia si indica drept insotitor major pe soferul autobuzului iar la inapoiere pe verisoara ta.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială ( NU este vorba de nici o Procură ) în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul tău, în acea Declaraţie vor indica pe şoferul microbuzului ca însoţitor la ieşirea din ţară, iar la întoarcere o vor trece pe verişoara ta ca însoţitoare.

Toate cele bune!

| Mihai_Vlad_1998 explică:

Bursuc001 am o intrebare.Insotitorul meu major va fi soferul care este prieten cu matusa mea.El nu poate semna sau sa fie prezent la acea declaratie notariala.Cum,ce, trebuie atunci, la declaratia notariala...imi trebuie informatii despre el..despre insotitor?