| maryws11 a întrebat:

Am primit un e-mail acum doua zile de la un asa zis director de banca straina ca as putea intra in posesia unei sume de bani de la niste persoane care au decedat in urma cu ceva ani. Tot ce trebuie sa fac e sa imi dau numele si nr de cont de la banca sa-mi vireze banii. Ce credeti, poate face ceva naspa cu contul de la banca? sa-mi i-a banii din cont in cazul in care ar fi niste persoane care imi vor datele contului.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Ignora-l,e un mesaj SPAM.

11 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

rolling on the floorrolling on the floor.''om'' te-ai facut!

| felixbbimage a răspuns (pentru a1doru):

Cea mai buna solutie este sa le raspunzi, asa cum fac si eu de fiecare data. Mesajul pe care il trimit este :"Hello, I'm very excited about the news that I am the beneficiary of that amount of money! Thank you for the good news.I have, too, a great news for you.Right now, the Police received your contact data and your IP and they are gladly chasing you. I hope you'll be in jail soon and you can give all your money to all your cell mates.Have a good day". Poti sa-i dai copy paste si sa-l pui in e-mail.NU M-A MAI DERANJAT NIMENI dupa acest mesaj, e adevarat, va spun cu mana pe inima!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doamne! De ani de zile apar mailuri din astea! Se numesc "scam" si sunt un magnet pentru fraieri. Il cunosti cumva pe ala care a dat in primire? Iti e frate/sora/mama/tata/soacra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai raspunde la asemenea mesaje. Dupa ce accepti, iti vor cere sa trimiti anumite sume de bani, prin W.U. pentru intocmit actele de transfer.Ii stiu perfect. Ignora-i daca nu vrei sa ramii fara bani si nu da nici un fel de date.Numai bine.

| ℓαυяα a răspuns:

Nu-ti dau nimic. e o mare minciuna happy

| GoguSteriade a răspuns:

E o inselatorie mai mare decat tine. Am primit si eu mii de astfel de email-uri, ca am castigat la loto, ca un print din Nigeria vrea sa transfere bani in contul meu, tot ce se poate. Tine-te departe de mesaje si nu da click pe link-urile din ele.

| Anda1197 a răspuns (pentru GoguSteriade):

Lol rolling on the floor. Ai facu cunostinta cu "printul din nigeria"? doamne ce oameni! Nu da nimic nimanui, pentra ca sunt niste inselatorii. in primul rand, daca acele persoane au decedat de ce ti-ar da banii tocmai tie, care nici macar nu le-ai cunoscut? asta este deja penibil... unii nu mai stiu cum sa se fac de ras straight face

| alecx4music a răspuns:

Banca nu trimite e-mail-uri decat daca atunci cand iti faci un card sau un cont iti scrii adresa de e-mail. Aia sigur sunt niste sarlatani. Ce banca? Banca din parc?
De la banca te contacteaza telefonic. Decat daca le trimiti e-mail iti raspund si ei tot prin e-mail. Asa ca e minciuna.

| COOLboY a răspuns:

NU RASPUNDE, NU DA NIMIC! "Banca straina", pe cine cunosti tu din strainatate care a murit? Numai o sa iti ia banutii din cont si te trezesti fara NIMIC! Niciodata, dar niciodata sa nu raspunzi, la orice fel de chestie din asta. Solutia este sa stergi mesajul. Daca tu vrei banii, ia-i, dar te avertizez, vei fi LEFTER.

| Commandoo a răspuns:

Aia vor sa te pacaleasca nu incerca Funda?

| Ghio a răspuns:

Nu iti vor fura nimic daca dai datele, dar pana la urma iti vor spune ca pentru a putea primi prima transa de bani trebuie sa dai tu o plata de nu stiu cate sute de dolari pentru a putea fi ulterior virati banii in contul tau, in orice caz FAKE! Daca doresti sa faci bani, stand in fata computerului da add la fratutucatalin@yahoo.com sa-ti dau ceva detalii!