| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face o cerere de divort din culpa comuna? Ce presupune?

Răspuns Câştigător
| bghes a răspuns:

Te duci la tribunal si la dactilografa ii spui ce vrei siti face ea cerere te costa puti..doar e dactilografa de ani buni si stie ce sa scrie doar iau trecut milioane de procese prin miini nu...

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Ambele parti se adreseaza unui avocat.Este foarte simplu atata timp cat nu sunt si copii la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine ma poate ajuta sa formulezi o cerere de divort de culpa comuna ca nu gasesc pe net

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu stiu intrebarea asta?

| yami a răspuns:

Deci: cineva, ulul dintre ei doi, tb sa intenteze divort, apoi se prezinta la prima infatisare, cel care a intentat divortul este reclamant, cel care primeste citatia este parat, asa-i procedura... iar la infatisare se intreaba ambele parti dc sunt de comun acord cu procedura si dc mai au alte cereri sau plangeri. dc nu sunt problema, intr-o luna e totul rezolvat, chiar dc sunt copii la mijloc...

| deny4 a răspuns:

daca nu sunt copii minori rezultati din casatorie, se poate introduce cererea din culpa amandurora. se intocmeste o cerere scrisa de una din parti, cu mentiunea desfacerii casatoriei la cerere din culpa ambelor parti, cu toate datele necesare redactarii, adrese de citare, identificarea partilor, motive prezumative ale divortului, toate intocmite in conformitate cu dispozitiile codului familiei, si intocmai daca sunt petitii daca vrei sa revii la numele anterior casatoriei in cazul femeii, etc. Se adreseaza tribunalului din raza teritoriala unde aveti domiciliul, cu ovada platii taxei la trezorerie si timbre fiscale. apoi se va da un prim termen de citare si daca sunteti de acord casatoria poate fi desfacuta la acel termen. procedura este foarte simpla, numai ca pana la primirea sentitei de divort mai dureaza. am uitat sa mentionez, procedura spune ca se da un termen de tagada de 3 luni pentru parti.