| Addaaa98 a întrebat:

Bună ziua. În urmă că 3 zile am fost cu prietena mea la bancă. Eu am parcat în parcarea special amenajată și am așteptat în mașină. Când prietena mea s-a întors, am vrut să ies din parcare. Eram parcat cu fața, și dând cu spatele ieșeam în prima bandă. M-am uitat în oglinda de sus, nu am văzut nimic, când am dat cu spatele am simțit că am atins ceva, așa că am oprit. Dându-mă jos observ că tocmai ce parcase cineva un logan pe prima bandă, blocând atât parcarea, cât și banda, iar când am dat cu spatele am atins puțin colțul mașinii, un Logan, iar când zic că l-am atins, nu mă refer că i-am luat vopseaua, nici măcar atât, ci l-am atins la acea bandă neagră, din preajma portbagajului, văzându-se ca o urmă când ștergi cu guma de sters, iar la a mea se vedea cum s-a frecat de acel cauciuc, însă este ceva de dimensiunea unui creion în lățime, iar în lungime ceva mai scurt decât creionul. În Logan se afla probabil mama proprietarului, care se dă jos și spune că mașinile n-au nimic. Prietena mea i-a zis că nu se parchează acolo, iar femeia ironic a zis "e, 2 minute acolo". Între timp a venit șoferul, tot el revoltat spunând că eu sunt de vină și că el parchează oriunde. Prietena mea a intervenind spunând că nici măcar avariile nu le avea puse, astfel în oglindă poate s-ar fi văzut acel licărit, el răspunzând agresiv că i s-au ars când l-am atins (în niciun caz nu ți se ard avariile din așa ceva). Am spus să sune la poliție dacă tot e așa de revoltat (pe mine deranjându-mă tupeul său nu micul semn rămas în urma atingerii). El a scos telefonul zicând că își sună prietenul de la poliție să vină. Eu am tot insistat să sune, dar nu a făcut-o. Văzând că nu am cu cine să mă înțeleg și faptul că nu erau pagube serioase am ieșit de acolo, el insistând cu urlete și neavând bunul simț să deblocheze parcarea și am plecat. Astăzi am fost contactat de poliția rutieră cum că urmează să merg la secție pentru declarație pentru că tot cel care a parcat greșit m-a reclamat, iar polițistul susținând că tot eu trebuie să îi plătesc eu asigurarea. Dacă el parca cum trebuie, nu pe prima bandă, fără avarii și blocând parcarea nu s-ar fi întâmplat nimic. Care sunt consecințele, ce este de făcut, deoarece eu consider că nu am greșit, nici măcar vopseaua nu i-am luat-o și nu am de ce să îi plătesc eu lui asigurarea.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai gresit, trebuia sa suni tu la politie.
Daca te amendeaza poti face plangere contraventionala.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ai permis daca nici nu stii ce ai gresit?
Vina e a ta pentru ca nu te ai asigurat la mersul cu spatele.
Si bineinteles, pentru ca el a raportat accidentul si tu nu l ai reportat in 24 ore, vei ramane si fara permis

| Holiday a răspuns:

Oricum ai da-o, tu esti de vina. Ai executat mersul inapoi fara sa te asiguri corespunzator.